metaliza

druk na laminacie

Współczesna poligrafia to obszar produkcji, który wymaga wysokiej jakości wyrobów gotowych i innowacji. Dzięki użyciu w procesie produkcji podłoży metalizowanych, zastosowaniu farb i lakierów utrwalanych metodą UV oraz wykorzystaniu odpowiednio uzbrojonych drukujących maszyn offsetowych, możemy uzyskać bardzo efektownie wyglądające wydruki. Dzięki technologii druku UV możliwa jest natychmiastowa i dalsza obróbka arkuszy oraz szerokie spektrum stosowanych podłoży drukowych. W tym miejscu właśnie swoje zastosowanie znalazły niewsiąkliwe podłoża powlekane folią poliestrową zwane potocznie „metalizą”, której wcześniejszy zadruk metodą konwencjonalną był podatny na uszkodzenia oraz czasochłonny. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej folii używanych do powlekania arkusza, pozwala ona na uzyskanie nieporównywalnych walorów estetycznych w stosunku do podłoży białych. Dodatkowo podłoża powlekane folią metalizowaną charakteryzują się większą sztywnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Metalizacja arkuszy polega na pokryciu ich folią poliestrową z przeznaczeniem do późniejszego zadruku. Metalizowane podłoża są stosowane coraz częściej, z następujących względów:

  • pomagają podnieść atrakcyjność produktu, a tym samym zwiększają jego konkurencyjność;
  • elementy podobne do złota lub srebra dają poczucie ekskluzywności;
  • elementy metaliczne prowadzą do zwiększenia ilości odbitego światła, co daje lepszą zauważalność towaru.

Podłoża metalizowane wykorzystuje się głównie do produkcji opakowań w przemyśle kosmetycznym, tytoniowym, spożywczym oraz etykiet i kart okolicznościowych.