tłoczenia

tłoczenia

Tłoczenie to technika drukarska, która nadaje opakowaniom wyjątkowy wygląd. Wyróżniamy tłoczenia wklęsłe i wypukle. Stosuje się ją głównie w produktach z tektury litej chociaż w opakowaniach kaszerowanych również się zdarzają. Wzór, który podlega tłoczeniu jest podnoszony lub wciskany na danej powierzchni, w zależności od projektu. Celem zastosowania tej metody jest nadanie trójwymiarowego efektu. Często tłoczenia wykonuje się w połączeniu z hot stampingiem. Rezultatem jest błyszczący, trójwymiarowy element projektu. Nawet w bardzo stonowanym projekcie, taki prosty zabieg wprowadza urozmaicenie. Z marketingowego punktu widzenia ta technika jest idealnym sposobem na wyróżnienie opakowania, wzmaga tez wrażenie estetyczne klientów. Powszechnie stosowany w produktach kosmetycznych i alkoholach premium.

Oprócz standardowych tłoczeń "na prosto" stosujemy również tzw. tłoczenia 3D czyli z reliefem stożkowym. W tym wypadku krawędzie elementu tłoczonego nie są skierowane prosto do góry, a zwężają się ku górze na wzór piramidy.

Wykonujemy także tłoczenia Braile z zachowaniem standardu farmaceutycznego Marburg Medium. Ma to szczególne znaczenie przy opakowaniach na wszelkiego rodzaju leki lub suplementy.

Przyjęło się, żeby element został wytłoczony poprawnie, jego szerokość musi wynosić minimum 0,4mm. Im więcej, tym lepiej, a efekt tłoczenia wyraźniejszy.