lakier hybrydowy z wybiórczym połyskiem

lakiery efektowe

Lakiery efektowe to stosunkowo nowa technologia, która jednak jest często stosowana w pracach klientów. Lakiery hybrydowe, bo tak też są nazywane, osiąga się poprzez równoczesne zastosowanie dwóch rodzajów lakierów. Pierwszy z nich stosuje się wybiórczo z płyty offsetowej w miejscach, które mają być z efektem struktury, natomiast drugi nanosi się na całą powierzchnię zadruku. Efekt ten jest możliwy do uzyskania w druku offsetowym przy zastosowaniu lakieru olejowego i lakieru błyszczącego UV. Efekt porowatej struktury powstaje w wyniku oddziaływania niewyschniętego lakieru olejowego na położony na całej powierzchni lakier błyszczący lub UV. Należy jednak pamiętać, że tak jak z każdym lakierem, tak i z hybrydowym należy uważać przy niektórych projektach. Szczególną uwagę warto zwrócić przy pracach składanych, gdyż w miejscach łamania papieru lakier może popękać. Zjawisko to jest zależne od rodzaju powierzchni, gramatury oraz kierunku włókien w arkuszu. Przy odpowiednim projekcie opakowań nie należy jednak się tym zbytnio martwić, ponieważ ryzyko zostaje zmniejszone praktycznie do zera, a uzyskany efekt wynagradza trud związany z właściwym zaprojektowaniem kartonika.

W przypadku opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością możemy zastosować lakier barierowy czy nawet antybakteryjny.

Alternatywą dla lakierów jest laminowanie zadrukowanych arkuszy. W takim wypadku możemy zastosować pokrycie pudełek folią w połysku, matową lub soft touch. Folie różnią się między sobą również odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Istnieje możliwość laminowania opakowań foliami zabezpieczającymi przez zarysowaniem, a nawet foliami antybakteryjnymi.